Opava a Třinec
735 908 205
info@erazim.cz

Budova

Svobodná demokratická základní škola

Naposledy upraveno: 2. 6. 2021

Zázemí naší školy se nachází v Opavě-Kylešovicích na adrese Hlavní 1040/120, a to v budově OC Žabka. Nejbližší zastávkou trolejbusu je Bílovecká. Z nádraží Opava východ jsou to k nám tři zastávky, co pět minut k nám něco jede.

Místnosti základní školy

Základní škola využívá prostory o ploše 520 m², které jsou jen naše. Vzniklo osm tematických místností a několik dalších „obyčejných“ (sborovna, kuchyňka, sklady).

Nákres uspořádání místností v naší škole

Řádírna slouží k volnočasovému odpočinku, běhání, závodění, hraní – děti v ní můžou takzvaně řádit a učit se v bezpečném prostředí školy objevování hranic vlastního těla prostřednictvím volné hry. Je vybavená žíněnkami.

Herna je po řádírně nejdůležitější místností školy. Děti si zde můžou užívat volnou, sebeřízenou hru se stavebnicemi (lego, duplo, seva, merkur, …), společenskými i didaktickými hrami. Součástí je i spousta autíček, panenek, domečků a dalších hraček, které jsou spojené se šťastným dětstvím.

Obývák je určený pro běžný pobyt lidí. Je zde televize, několik počítačů, pohovky, koberec. Nechybí stoly pro ty, kteří chtějí pracovat v centru dění mezi ostatními lidmi. Konají se zde sněmy, schůzky různé události pro veřejnost, ale i některé lekce.

V klidovce musí mít klid, ticho. Je útulně zařízená kobercem, pohovkami a drobným nábytkem. Určená těm, kteří potřebují ticho na práci, čtení.

Ateliér je vybavený nástroji, kterými se dá malovat, kreslit, stavět, bourat, opravovat. Jde o skloubení výtvarného ateliéru, řemesel a pracovních dílen.

Do učebny je soustředěná především nabídka lekcí. Jsou zde učebnice, pracovní sešity, psací potřeby, pracovní stoly, přenosná tabule.

Sborovna je volně přístupná dětem i dospělým. Jsou zde pracovní stoly s počítači učitelů a postel.

Šatna slouží dětem, které se zde přezouvají (nebo vyzouvají) a nechávají si zde některé oděvy. Součástí je zrcadlo o ploše asi dvou metrů čtverečních.

Fotky naší školy

Nové prostory naší základní školy neustále zabydlujeme a vybavujeme. Na začátku jsme měli vlastně jen prázdné místnosti a několik pohovek. Postupně spolu s dětmi vybíráme a pořizujeme nové vybavení – hračky, pomůcky, učebnice, knihy, nábytek, nářadí nebo elektroniku.

Na fotkách níže můžete zhlédnout stav na jaře 2021.

Stavba školy

S oporou několika projektantů a pod dozorem odborníků, svépomocí a s dobrovolníky jsme změnili bývalé obchody a cvičebny na třídy. V průběhu stavby jsme natočili i video, abychom ukázali, jak pokračujeme. Každý aspoň trochu přiložil ruku k dílu a na konci srpna 2020 jsme zkolaudovali.