Hlavní 120, Opava-Kylešovice
605 383 553
info@erazim.cz

Otázky a odpovědi

Svobodná demokratická základní škola

Naposledy upraveno: 15. 10. 2020

Sepsali jsme otázky, které by Vás mohly zajímat, a přidali k nim odpovědi. Pokud Vám nějaká chybí, můžete nám napsat mail a probereme to. Mnohé otázky vzešly z komentářů pod příspěvky na Facebooku.

Berete i domškoláky?

Ano, a to do všech devíti ročníků. Dokud je to tady napsáno, platí to a máme volno. Podrobnosti o tom, jak to u nás mají domškoláci, naleznete zde: https://www.erazim.cz/domskolaci/

Dá se k vám přihlásit i v průběhu školního roku?

Ano, přestup k nám na denní docházku i na domácí vzdělávání je možný kdykoli v průběhu roku. Stačí se nám ozvat. Něco o tom, jak se k nám přihlásit, je pak zde: https://www.erazim.cz/prihlaseni-do-skoly/

Na Opavsku už školy Montessori už jsou. Jste další?

V Opavě se nachází státní ZŠ Nový svět a kousíček od města soukromá ZŠ Labyrint. Obě školy využívají pedagogiky Marie Montessoriové. V opavské svobodné demokratické škole chceme využívat některé pomůcky Montessori, ale dáváme přednost větší volnosti a svobodě, co se týče náplně školního dne.

Co je to svobodná demokratická škola?

Věříme, že demokracie jde ruku v ruce se svobodou.

Škola v našem pojetí je demokratická například proto, že rozhodování o pravidlech mají na starosti děti i dospělí rovným hlasem, a to na školním shromáždění.

Svobodná proto, že děti jsou v rámci pravidel pány svého času. Škola poskytuje pestrou nabídku vzdělávání, ale je na dětech, zda ji využijí.

Jsou už někde podobné školy?

První svobodná demokratická škola na světě vznikla v roce 1921 ve Spojeném království a jde o Summerhill. V Evropě se těchto škol nachází už několik desítek.

U nás funguje několik let například ZŠ Donum Felix. Přehled českých svobodných demokratických škol vedeme zde: https://www.erazim.cz/svobodne-demokraticke-skoly-v-cr/

I druhý stupeň?

Ano, přijímáme děti do všech devíti ročníků zároveň.

Jaké je školné?

Nejvyšší měsíční platba je 3 000 Kč za dítě. Poskytujeme výrazné sourozenecké slevy.

Podrobnosti o školném jsou na samostatné stránce: https://www.erazim.cz/skolne/

Jaké je složení tříd?

Důraz dáváme na věkově smíšenou skupinu. Mladší děti se od starších můžou učit novým dovednostem a vědomostem, zatímco u starších se posiluje zodpovědnost tím, že něco předávají mladším.

Žáci všech ročníků si tedy budou moct dle uvážení volit, s kým a kde ve škole tráví čas.

Kde přesně se škola nachází?

Naše prostory se nacházejí v budově obchodního centra Žabka, které má adresu Hlavní 120, Opava-Kylešovice. Budova je dvě minuty chůze od trolejbusové zastávky Bílovecká a kousek se nachází dětské hřiště.

Víc o tom, jak to u nás ve škole vypadá, naleznete zde: https://www.erazim.cz/budova/