Hlavní 120, Opava-Kylešovice
605 383 553

Videa

Svobodná demokratická základní škola

Příběhy svobodných demokratických škol ať už u nás, nebo v zahraničí jsou zachycené i na krátkých videích nebo ve filmech. Nabízíme přehled těch, které jsou námětem myšlence opavské svobodné demokratické školy.

Donum Felix

Kladenská svobodná demokratická škola píše svůj příběh už několikátým rokem. Na svém kanálu na YouTubu má i své osmiminutové video, které je v angličtině a v němž se škola představuje.

Donum Felix – školní film

Summerhill

První svobodná demokratická škola staví na myšlenkách A. S. Neilla a funguje už století ve Spojeném království. Na YouTubu je dostupný celovečerní film, který vypráví příběh z prostředí Summerhillu. Je v češtině. Dle tamních zvyklostí jde o školu internátní, ale naší představou je samozřejmě jen denní docházka.

Film Summerhill v češtině

Další, dvanáctiminutové video zachycuje slova A. S. Niella, zakladatele první svobodné demokratické školy Summerhill. Video je doplněné o české titulky a pochází z kanálu YouTube SvobodaUčení.cz.

„Svoboda v Summerhillu, mé škole, znamená dělat cokoliv, co chcete, za předpokladu, že svým chováním nikoho neomezujete,“ říká A. S. Neill.

A. S. Neill – zakladatel školy Summerhill

V roce 2015 se hostem Jaroslava Duška stal Quincy Russell, který vychodil školu Summerhill. Ve dvouhodinovém záznamu je možné si poslechnout jeho dojmy z první svobodné demokratické školy na světě.

https://www.youtube.com/watch?v=-M1LJ2_GSg8
Duše K – rozhovor s Quincym Russellem